LED žárovky E27 spoří energii
o ontent-Type“ content=“text/html; charset=UTF-8″>
Vybavit dnes domácnost moderními osvětlovacími prvky není nic složitého. Obchody jsou touto technikou zásobeny v obrovském rozsahu a výhodné jsou i ceny výrobků, které za posledních deset let výrazně klesly. Spolu s nárůstem životního minima a minimální mzdy to nepředstavuje výraznou zátěž v rodinném rozpočtu. Vyplatí se nákup více kusů LED žárovek E27, anebo stačí ponechat dosud fungující žárovky s wolframovým vláknem v lustrech a lampičkách? Jaké výhody nám tato nová technologie přináší?
Investice do budoucnosti
Obecně mají současné LED diody velmi dlouhou životnost, ta dnes přesahuje desítky tisíc hodin provozu a s ohledem na časově velmi vzdálené období se jedná spíše o matematický odhad. Měl by však být poměrně přesný vzhledem k tomu, že se jedná o elektronické součástky, jež nejsou extrémně přehřívané a přetěžované vyšším napětím. Napájí je transformované napětí stejnosměrného proudu ze zdroje, který může být umístěn i mimo samotné svítidlo. Jestliže tedy např. zakoupíte jednu žárovku o příkonu 8 W, která nahrazuje zdroj ve stropním svítidle s vláknovou žárovkou 60 W, za cenu 80 korun, může vám sloužit po dobu dvaceti let. Tento údaj je reálný při předpokladu každodenního svícení po dobu 6 hodin při udávané životnosti žárovky 50 tisíc hodin.
Úspora energie
Energetická náročnost je u těchto výrobků velice nízká. Pokud budeme uvažovat zmiňovaný typ žárovky 8 W a porovnáme ji s původní vakuovou baňkou se žhavicím vláknem 60 W, při šestihodinovém denním svícení spotřebujeme za měsíc u vláknové žárovky téměř 11 kWh elektřiny. S LED diodovým zdrojem je to však pouhých 1,5 kWh. Budeme-li uvažovat přibližnou cenu za 1 kWh 5 Kč, pak je úspora při využívání polovodičové technologie ve srovnání se žhavicím vláknem starých žárovek měsíčně 47 Kč, což je za rok 564 Kč. A vyměníme-li většinu světelných zdrojů za nové typy, může roční úspora přesahovat částku 5 tisíc korun.