Auto nebo hromadná doprava

Auto nebo hromadná doprava

Každému se někdy stalo, že přemýšlel, jestli pojede vlakem, autobusem nebo autem. Vše má své klady i zápory a právě ty vám chceme představit. Článek bude psát za předpokladu cesty z Brna do Prahy přes dálnici D1. Jedná se tedy o 206 kilometrů.
interiér vlaku
1. Cena
Většině lidí jako první naskočí, že levnější bude jet hromadnou dopravou vlak, autobus) než autem. Pokud ale vezmeme v potaz, že pojede plné auto, tudíž 5 lidí, vyjde nám cestovné opravdu levněji?
Pracujeme tedy s těmito údaji: cena paliva za litr je 31,40 Kč, ujetá vzdálenost 206 km a průměrná spotřeba na 100 km je 8,74. Při těchto údajích nám vyjde, že cena za cestu z Brna do Prahy nás vyjde na 565 Kč. Na jednoho člověka tedy vyjde cena za jízdu 113 Kč. Pokud pojedeme vlakem od ČD, cesta z Brna do Prahy nás vyjde pro dospělého bez slev na 245 Kč. Tudíž představa o tom, že auto je dražší, než hromadná doprava záleží na několika faktorech, jakými je zejména spotřeba paliva ale také počet cestujících.
řidič v autě
2. Pohodlí a soukromí
Jeden z hlavních důvodů, proč lidé využívají k přesunu z místa na místo spíše automobil. Kdykoliv a kdekoliv si můžete zastavit, stavit se na jídlo nebo si odpočinout. Ve vlaku nebo autobuse nemáte žádné soukromí. Opakem ovšem je, že pokud jedete na firemní večírek, ples nebo na sraz po několika letech, nemusíte řešit, do kolika můžete nebo nemůžete pít, abyste byli schopni v pořádku řídit.
3. Čas
Pokud někam jedeme, snažíme se zjistit nejkratší ale také nejrychlejší cestu. U jízdy automobilem po cestě, kterou jsme zadali je obrovský problém s kolonami, které vznikají hlavně v dopravní špičce. Při bezproblémové cestě autem po dálnici pojedeme po dobu necelých dvou hodin. Pokud si vybereme cestu vlakem, dostaneme se do centra hlavního města za 2 hodiny a 30 minut, některé vlaky jedou stejnou trasu dokonce přes tři hodiny. V dnešní době však hromadná doprava nabírá zpoždění téměř denně. Obrovské plus automobilů je, že nikde nemusíte čekat na navazující spoj nebo můžete vyjet podle toho, v kolik se vám to hodí.

Výsledkem tedy je, že v dnešní době není rozdíl mezi hromadnou a osobní dopravou skoro žádný rozdíl a je na každém zvlášť jaký druh dopravy využije.

Previous post Konopné produkty, které zvládnete vyrobit doma
Next post Příležitosti firem v období pandemie