Němečtí ekologové vs. Elon Musk

Němečtí ekologové vs. Elon Musk

Spoluzakladatel a šéf Tesly o záměru výstavby továrny poblíž Berlína informoval veřejnost již v listopadu minulého roku. Jednalo by se o vůbec první evropskou továrnu Tesly, která má nést název Gigafactory 4. Gigafactory 3 nedávno zahájila zkušební výrobu v Šanghaji a zbytek závodů se nachází ve Spojených státech amerických. Tesla již počítá s tím, že německý závod Gigafactory 4 začne s výrobou v roce 2021.
Tesla Cybertruck
Agentura Reuters však upozornila na fakt, že projekt závodu dosud nezískal stavební povolení a firma tak pozemek budoucího závodu spravuje na vlastní riziko.
Hospodářské noviny, 17. února 2020, informovali českou veřejnost o pozastavení přípravy pozemku přímo německým soudem. Ten jedná na základě rozhodnutí o stížnosti německých ekologických aktivistů. Soud Tesle nařídil okamžité pozastavení kácení lesa, na jehož místě má závod stát, dokud neposoudí stížnost místních ochránců přírody.
Hospodářské noviny také poukazují na fakt, že pokud by soud nezasáhl, Tesla by dokončila vykácení lesa během pouhých tří dnů, a tedy ještě před rozhodnutím o stížnosti ekologických aktivistů. Server Bloomerg informuje o faktu, že pokud Tesla nepokácí stromy do konce března, stavba se pravděpodobně opozdí o 6 měsíců, kvůli období říje místních divokých zvířat.
dokovací stanice Tesla
Podle serveru CNBC, Tesla slíbila, že jako kompenzaci vysadí les o rozloze třikrát větší než ten, který vykácí. Podle serveru BBC také slíbila, že bezpečně přestěhuje kolonie mravenců, netopýrů a plazů, které se v oblasti budoucího závodu Gigafactory 4 nachází.
Zdá se Vám vysazení nového a třikrát většího lesa jako spravedlivá kompenzace a firma by měla nadále pokračovat s výstavbou, nebo by bylo dle Vašeho názoru lepší, kdyby se stavba pozastavila úplně? Jak myslíte, že soud nakonec rozhodne?
Pro sledování aktuální situace doporučujeme Hospodářské noviny, z kterých byly čerpány výše uvedené informace.

Previous post Odreagujte se při laserové hře
Next post Zajistíme vašemu tělu dokonalost