Zvířata

Je zvíře vhodný dárek?

Posted On Únor 20, 2020 at 11:35 am by / Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Je zvíře vhodný dárek?

Maminky a tatínkové to znají. V dopisech pro Ježíška se objeví přání, aby pod stromečkem našly naše děti zvířátko. Chápeme jejich touhu. Chtějí, aby se zvíře hýbalo, mazlilo se s nimi nebo za nimi běhalo. Mnohé děti jsou v takové chvíli přesvědčeni, že se o zvířátko postarají.

kotě v přírodě

Jak je to pak doopravdy?

 Zvířátko není hračka. Každé zvíře má právo na svojí vůli, na možnost v klidu se najíst a vyspat se. Není možné zacházet s nimi jako s hračkou, kdykoliv se dítěti zachce. Zvíře pak může snadno reagovat nevhodně a v nejhorším případě i agresívně. Zvíře je živý tvor a je třeba to respektovat. Jinak je třeba se chovat ke štěněti, jinak ke zvířecímu seniorovi. To jde malým dětem mnohdy velmi těžko vysvětlit.
psí mládě

 Živý tvor má své potřeby. Jak už jsme zmiňovali, je to potřeba zvířete se najíst, vyspat se, kdykoliv je zvíře unavené. Dále mít dostatek pohybu tak, jak jeho energie vyžaduje. Jeho příbytek je třeba pravidelně čistit. Musíme zvíře venčit, hrát si s ním a vychovávat ho. Ale nejen tělesné potřeby zvíře vyžaduje. Mnohá zvířátka potřebují častou společnost lidí, pocit lásky, sounáležitost se svou smečkou. Namítnete, že jsou i méně náročná zvířátka, která nemusí běhat, lovit, venčit se. Jistě, péče o želvu bude jednodušší než o loveckého psa, přesto však musíme počítat, že i takové zvíře potřebuje čistit své obydlí, krmit jej správným krmivem a pečovat o jeho zdraví. Stává se dalším členem rodiny, o kterého se musíme postarat.

Přetrvá dětské nadšení? Ve valné většině případů nevydrží. Zajímavé věci kolem zvířátka zevšední a přijdou běžné dny plné dalších povinností. Dítě přestane zvíře vnímat jako něco jedinečného a  péče, která je mu svěřena, se stává nežádoucí. Dospělí pak ve většině případů přejmou péči na sebe nebo v tom horším případě, zbavují se zvířete prodejem nebo odevzdáním do útulku. Tak by neměly končit žádná zvířata. Odborníci tvrdí, že nelze dětem jejich špatnou vytrvalost vyčítat. Je to poplatné výšce věku dítěte. Asi by se mělo vyčítat spíš dospělým, že volí takto nevhodné dárky, které pak na špatný výběr doplácejí svou kvalitou života.