Spojení dřeva

Spojení dřeva


Pokud nevidíte žádné hlavičky, tedy ani vrutů ani hřebíků, je nejvýš pravděpodobné, že dřevo někdo sklížil. Je to takový speciální druh lepení. Není třeba jej rozebírat. Pokud však hlavičky něčeho vidíte, je dřevo spojeno železem, a to buď hřebíky, nebo vruty. Ty rozeznáte snadno pohledem shora, totiž hřebíky mají plošku naprosto hladkou. Kdežto vrut tam má vyřezanou rýhu pro šroubovák, nebo nějaký osmihran, popřípadě torx. Ten není zrovna novinkou, ale také zde není tak dlouho jako klasické vruty.

Torxy mají historii teprve od roku tisíc devět set šedesát sedm, kdy s nimi přišla na svět, laicky řečeno, firma Camcar Textron. Ti jim vtiskli klasický tvar, který se dá nazvat růžicí. Výhoda je hlavně v tom, že by se neměla „strhnout“.

vruty ve dřevě

Pokud si myslíte, že existuje jen jedna varianta, tak jste na omylu. Aby byl zmatek dokonalý a musely se kupovat další a další věci, je zde pak ještě Torx Tamper s otvorem uprostřed růžice. A ta nemusí být jen šestihranná, nebo chcete li šestilistá, ale také pěti. A pokud jsou výstupky o trochu více hranatější, už máte torx plus.

Ostatní vruty se samozřejmě používají také, ovšem torxy se v poslední době derou dopředu. Je to také kvůli vrtačkám na baterii, ta torxy lépe zvládá. Je to něco o rozložení tlaku a tak podobně, ale na to již zde není místo. Tedy na detailní rozbor. Pokud se tedy chystáte něco ze dřeva smontovat, bedlivě uvažte použití klíhu, hřebíků nebo právě vrutů. Mezi nimi si pak klidně zvolte vruty do dřeva torx a ušetříte si tím námahu.

vruty v krabičce

Jako čtenáři tohoto článku nemusíte nikam spěchat. Ani do obchodu ne. Vy si je totiž můžete velmi lehce objednat i přímo zde, právě přes tento článek. Postačí vám jediní kliknutí, a to na odkaz, který je umístěn výše v tomto článečku. Takto budete přeneseni na webové stránky prodejce tohoto spojovacího materiálu a zde si můžete koupit co chcete.

Previous post Dodáváme jablka a hrušky na český trh
Next post Zdraví je důležité